Schody nowoczesne czy klasyczne? Poznaj najnowsze trendy w aranżacji schodów wewnętrznych [galeria zdjęć]

Redakcja 2016-10-28 Tagi:

Schody w nowoczesnym domu pełnią nie tylko funkcję komunikacyjną, ale również są ważnym elementem wystroju wnętrza. Już dawno wyszły one z zamkniętych klatek schodowych i schody w salonie czy otwartym hallu są nieodłączną częścią nowoczesnej aranżacji. Zapraszamy do dalszej lektury tekstu, w którym przedstawimy aranżacje schodów wewnętrznych, które są zgodne z najnowszymi trendami w urządzaniu wnętrz.

Schody nowoczesne a współczesne trendy

W projektach wnętrz przygotowywanych przez architektów pojawia się surowość, prostota, chłodny, ale jednocześnie elegancki wystrój. Przejawem tego trendu jest dążenie do minimalizmu, który reprezentują m.in. schody samonośne, które wydają się być zawieszone w powietrzu. Wrażenia lekkości często dopełniają barierki na schody drewniane wykonane ze szkła i stali.

Aktualne trendy to również powrót do natury, dlatego np. schody drewniane jesionowe, występują w swojej naturalnej barwie. Dodatkowo bywają również bielone czy rozjaśniane, dzięki czemu nadają wnętrzu stonowanej elegancji. I choć schody z drewna egzotycznego są już zdecydowanie mniej popularne niż jeszcze kilka lat temu, to nadal cieszą się uznaniem sporej grupy inwestorów.

Schody-samonosne-Baront

Na zdjęciu: Schody nowoczesne, samonośne. Drewno – grab. Poręcz wykonana ze stali nierdzewnej i szkła.

Co ważne, zgodnie ze współczesnym nurtem w aranżacji wnętrz, kolor podłogi i schodów oraz sposób ich wykończenia powinien być spójny. Jeśli zatem na podłodze pojawiają się jasne deski wykończone olejowoskiem, to w tej samej kolorystyce i w ten sam sposób powinny być wykończone schody. Najnowsze trendy zdecydowanie odchodzą od podłóg lakierowanych. Jeśli jednak już takie się pojawiają, to nowoczesne schody wewnętrzne drewniane również powinny być wykończone lakierem.

Udział w licznych wydarzeniach branżowych oraz spotkania i konsultacje z architektami pozwalają nam nadążać za obecnie dominującymi trendami w aranżacji wnętrz i jednocześnie współtworzyć je w odniesieniu do realizacji drewnianych schodów, podłóg i elementów na ścianach i sufitach – wyjaśnia właściciel firmy Baront, Artur Sieklucki.

W światowych trendach dominuje prostota i surowość oraz jasna i naturalna kolorystyka, co również znajduje odzwierciedlenie w naszych realizacjach. Promujemy nowoczesną stylistykę schodów samonośnych z konstrukcją w ścianie, opierającą się na prostej formie stopni i balustradzie zazwyczaj wykonywanej ze szkła lub stali nierdzewnej – podkreśla producent.

Jednocześnie dostosowujemy się do wymagań i upodobań naszych Klientów, dlatego realizujemy schody klasyczne, pełne wdzięku i elegancji, często o ciemnej kolorystyce, z bardzo ozdobnymi balustradami wzbogaconymi o elementy kowalstwa artystycznego – dodaje Artur Sieklucki.

Schody nowoczesne – charakterystyka
Nowoczesne-schody-dywanowe-Baront

Na zdjęciu: Nowoczesne schody dywanowe na konstrukcji w ścianie. Drewno – dąb lakierowany. Balustrada szklana z elementami ze stali nierdzewnej.

Wśród schodów nowoczesnych dominują schody drewniane samonośne. Konstrukcja tych schodów jest ukryta w ścianie, co sprawia wrażenie, że schody lewitują w powietrzu. Dzięki temu schody, mimo że wykonane z solidnego drewna, wydają się być lekkie i delikatne, a to świetnie wpisuje się we współczesne trendy wnętrzarskie.

Na naszych projektach pojawiają się również nowoczesne schody kręcone. Ich niezwykła forma przyciąga wzrok oraz staje się ważnym elementem aranżacji wnętrza. Schody drewniane wstęgowe często zaskakują nowoczesnym designem i są świetną alternatywą dla osób, które cenią sobie niesztampowe rozwiązania. Natomiast nowoczesne schody dywanowe składają się wyłącznie ze stopni, podstopnic (lub nie) oraz balustrady, najczęściej ze szkła i stali nierdzewnej.

Pozostałe zdjęcia naszych realizacji można obejrzeć w galerii zdjęć schodów drewnianych na naszej stronie internetowej.

Schody klasyczne – klasyka zawsze aktualna

Schody-klasyczne-wstegowe-Baront

Na zdjęciu: schody klasyczne, samonośne, wstęgowe. Drewno – dąb olejowany. Balustrada drewniana z elementami kowalstwa artystycznego.

 

Współczesne trendy wnętrzarskie, mimo dążenia do minimalizmu i prostoty, nadal jednak zostawiają miejsce dla rozwiązań klasycznych. Klasyka bowiem zawsze jest modna i wiele osób chętnie sięga po sprawdzone przez lata rozwiązania. Jednakże nawet one zmieniają się nieco i schody klasyczne, to już nie tylko schody o widocznej konstrukcji, ale również schody samonośne.

 

Od tych nowoczesnych różnią się jednak znacząco kształtem stopni, na których często pojawiają się zaokrąglenia. Inna jest również balustrada, która w schodach klasycznych jest wykonana z drewna, a uzupełniona elementami kutymi.

 

W stylistyce klasycznej mogą być również utrzymane schody wstęgowe. Jak dowodzi nasza galeria zdjęć schodów, nowoczesna konstrukcja samonośna w połączeniu z tradycyjnym kształtem stopni i stylową balustradą są doskonałym dopełnieniem i świetnie wpisują się w aranżację nowoczesnego domu urządzonego w stylu klasycznym.

 

Jakie schody wybrać?

 

Ostateczna odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy chcą Państwo, żeby wnętrze było zgodne z najnowszymi trendami, czy jednak są Państwo zwolennikami rozwiązań tradycyjnych. Przed podjęciem decyzji warto obejrzeć zdjęcia naszych realizacji, które przedstawiają, jak może wyglądać aranżacja schodów w salonie. A zatem zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej baront.pl oraz obejrzenia galerii zdjęć nowoczesnych oraz tradycyjnych schodów wewnętrznych, która pomoże Państwu dokonać właściwego wyboru.