Rodzaje drewna podłogowego – ich cechy, zalety i przeznaczenie

Redakcja 2016-09-28 Tagi:

Podłogi drewniane są symbolem trwałości, elegancji i luksusu. Piękne parkiety zdobiły przed laty podłogi pałacowe, zamkowe czy dworskie, a współcześnie zdobią również eleganckie rezydencje i apartamenty.

Niegdyś jako materiał podłogowy wykorzystywano głównie gatunki drewna dostępne w bliskim rejonie, dlatego słynące z niezwykłych wzorów podłogi w Łańcucie wykonane są z drewna dębowego. Współcześnie podłogi z litego drewna są jednak wykonywane nie tylko z rodzimych gatunków, ale także z ekskluzywnego drewna egzotycznego, pochodzącego z różnych stron świata m.in. Afryki, Azji czy Ameryki. Poszczególne gatunki drewna różnią się jednak od siebie, nie tylko ze względu na cechy zewnętrzne, ale również przeznaczenie. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru gatunku drewna, warto poznać jego właściwości.

Podłogi drewniane – kolorystyka i usłojenie

Wiele osób rozpoczynając wybór drewna podłogowego skupia się przede wszystkim na jego wyglądzie. Nic w tym dziwnego, wygląd podłogi w dużym stopniu wpływa na aranżację wnętrza i jest odzwierciedleniem gustu właścicieli. Nie da się również ukryć, że decyzja o wyborze luksusowego drewna podłogowego i pokrycia nim kilkusetmetrowej powierzchni domu czy apartamentu to inwestycja, którą planuje się na lata. Warto więc poświęcić odrobinę cennego czasu na dokładniejsze zapoznanie się z cechami tego szlachetnego materiału.

Grab dla ceniących nowoczesne, jasne wnętrza

Podloga-ekskluzywna-Grab-Baront

Zdjęcie: Realizacja podłogi z wykorzystaniem drewna grabowego

Grab to idealny materiał na podłogę dla osób, które podążają za najnowszymi trendami, preferują jasne, przestronne i wyróżniające się pomieszczenia. To bardzo twarde drewno o europejskim pochodzeniu posiada jasną, delikatną kolorystykę o szarym lub żółtawym zabarwieniu. Rysunek drewna jest słabo widoczny, a w niektórych miejscach pojawiają się ciemne sęki. Grab występuje w formie desek o szerokości 24 cm i 4 m długości, co nadaje pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu i podkreśla luksusowy charakter wnętrz. Jasna kolorystyka dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń, dlatego podłoga grabowa świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach o mniejszym metrażu. Właściwości mechaniczne tego drewna i odporność na uszkodzenia sprawiają, że z powodzeniem można je stosować w każdym pomieszczeniu w domu, bez względu na częstotliwość użytkowania.

Drewno egzotyczne: amazaque, kosipo i orzech amerykański – szlachetne drewno dla wymagających

Wielbicielom drewna o ciemniejszej i bardziej wyszukanej kolorystyce, w odcieniach ciemnego brązu i miedzi, polecamy bardzo wytrzymałe podłogi z drewna egzotycznego. Dostępne w ofercie amazaque i orzech amerykański naturalnie występują w kolorze chłodnego, oliwkowego brązu, natomiast kosipo ma niezwykły rudo-brązowy odcień. Wszystkie mają bardzo wyraźny rysunek drewna. Amazaque i orzech amerykański charakteryzuje grube usłojenie, a kosipo nieco drobniejsze, delikatniejsze, które w promieniach słońca pięknie opalizuje. Te cechy sprawiają, że podłogi drewniane wykonane z powyższych gatunków stanowią dominujący element dekoracyjny we wnętrzach, w których są ułożone. Co więcej, ze względu właściwości mechaniczne oraz poziom twardości przeznaczone są do stosowania we wszystkich pomieszczeniach w domu, z wyłączeniem łazienki.

Podloga-egzotyczna-Baront

Zdjęcie: Podłoga drewniana wykonana z drewna egzotycznego Kosipo

Deski z drewna egzotycznego różnią się od siebie nie tylko pod względem cech zewnętrznych, ale również wymiarów. Kosipo występuje w formie bardzo długich desek o szerokości 35 cm i długości około 12 metrów. Amazaque dostępny jest w formie elementów o szerokości do 20 cm i długości 4 m, natomiast deski z orzecha amerykańskiego posiadają szerokość 24 cm i długość 4m.

Wszystkie z wymienionych wyżej gatunków drewna podłogowego cieszą się dużą popularnością wśród architektów z całego świata, którzy z powodzeniem stosują je w projektach rezydencji i apartamentów urządzanych zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi, gdzie drewno, a szczególnie gatunki ekskluzywne, pełni kluczową rolę.

Coraz większym uznaniem wśród architektów, jak również klientów ceniących sobie przede wszystkim najwyższą jakość materiałów wykończeniowych, cieszy się orzech amerykański. To egzotyczne drewno, nazywane w branży jako „perła gatunku”, łączy w sobie najbardziej pożądane cechy: trwałość i wytrzymałość, jak również niezwykłą delikatność, która sprawia, że codzienne użytkowanie tego drewna staje się niebywale przyjemne.

Sposób wykończenia podłóg

Ostateczny wygląd desek podłogowych nie zależy jednak tylko od naturalnego koloru drewna. Przed montażem podłogi drewno poddawane jest wielu zabiegom, m.in. olejowaniu, woskowaniu czy szczotkowaniu. Wszystko po to, by uzyskać efekt, który w jak największym stopniu spełni oczekiwania klientów oraz dobrać odcień i sposób wykończenia podłóg zgodny z ich preferencjami.

Podłogi drewniane a ogrzewanie podłogowe

Na koniec chcemy dodać jeszcze kilka słów na temat tego, czy podłogi drewniane nadają się na ogrzewanie podłogowe. Wydaje się bowiem, że skoro drewno jest izolatorem, to nie sprawdzi się w tej roli. I faktycznie, lite drewno bez żadnych udoskonaleń na ogrzewaniu podłogowym nie będzie dobrze działało. Natomiast istnieje możliwość wykonania w drewnie specjalnych nawierceń, które sprawiają, że deski podłogowe nagrzewają się tak samo szybko jak kamień. Dzięki tej technologii drewno może zdobić podłogi także w tych domach, w których stosowane jest ogrzewanie.

Ekskluzywne-Podlogi-debowe-Baront

Zdjęcie: Podłogi wykonane z desek dębowych

 

Jak wynika z powyższych rozważań, rodzaje drewna podłogowego wpływają na wygląd i właściwości podłogi. Natomiast możliwość barwienia, różne sposoby wykończenia oraz różnorodność wśród rozmiarów desek podłogowych sprawiają, że dwie podłogi wykonane z tego samego gatunku będą zawsze wyglądały zupełnie inaczej. Niezmiennie jednak będą dodawały wnętrzu szlachetności i przytulności oraz podkreślały luksusowy charakter inwestycji, a dom stanie się przez to miejscem, w którym chce się przebywać.

 

Wszystkie rodzaje drewna wymienione w artykule są przez naszą firmę sprowadzane są na indywidualne zamówienie naszych klientów. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do kontaktu, w celu przedstawienia szczegółów współpracy.