Nowoczesne aranżacje wnętrz z wykorzystaniem drewna – inspiracje dla urządzających ekskluzywne domy

Redakcja 2016-11-03 Tagi:

Współczesne trendy wnętrzarskie preferują stylistykę chłodną, opartą na prostocie i minimalizmie. Nie chodzi jednak o to, żeby nowoczesne wnętrza były zimne. Wręcz przeciwnie, mają zachęcać do odpoczynku i pozwalać odzyskiwać równowagę. Z tego powodu nowoczesne wnętrza domów są urządzane z użyciem drewna – materiału naturalnego i ciepłego.

Styl nowoczesny we wnętrzach – charakterystyka

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz charakteryzuje się elegancją w swej prostocie. Wnętrza są pozbawione nadmiaru dekoracji, a jednocześnie pełne dobrego designu, ekskluzywnych materiałów wykończeniowych, zaaranżowane z dbałością o szczegóły. Projektanci często sięgają po cegłę, kamień naturalny, stal nierdzewną czy szkło. Dlatego dla zrównoważenia tych chłodnych w odbiorze materiałów w pomieszczeniach pojawia się drewno.

Drewniane elementy wykończenia wnętrz, to przede wszystkim podłogi, drzwi czy schody. Najnowsze trendy nakazują, żeby te elementy były wykonane z tego samego gatunku drewna, a nawet z tej samej kłody. Z dużą dbałością uwypukla się sęki oraz słoje drewna, które są jego główną ozdobą i mają pozostać widoczne nawet wtedy, gdy drewno jest barwione.

Podłogi – najnowsze trendy

Podloga-drewniana-jesionowa-Baront

Na zdjęciu: Podłoga drewniana wykonana z jesionu naturalnego o długości 7 m i szerokości 30 cm

 

Luksusowe wnętrza domów zdobią najczęściej podłogi wykonane z szerokich i długich desek. Im deska szersza i dłuższa – tym lepiej. Jak mówi Artur Sieklucki, właściciel firmy Baront:

 

W naszych realizacjach stosujemy nowatorskie rozwiązania polegające na produkcji bardzo długich, nawet 9 metrowych desek podłogowych o szerokości do 35 cm. Pozwala to na tzw. montaż podłogi „od ściany do ściany”. Dzięki temu unikamy widocznego przejścia i łączenia desek. Realizacje takie wykonujemy na indywidualne zamówienie pod wymiar danego pomieszczenia – wyjaśnia producent podłóg i schodów drewnianych.

 

Podłogi są wykonywane z drewna klasy rustykalnej, dzięki czemu posiadają bogate i widoczne usłojenie oraz sęki. Ich rodzaj i rozkład jest unikalny przez co podłoga wykonana z takiej kłody jest niepowtarzalna.

 

Realizowane przez nas podłogi i schody mają niepowtarzalny charakter. Dla każdego klienta wykonywane są z innej kłody drewna, co sprawia, że każda deska i stopień ma inną strukturę oraz usłojenie, którego nie da się powtórnie odwzorować, co czyni daną realizację unikalną – tłumaczy Artur Sieklucki, właściciel firmy Baront.

 

Ekskluzywne wykończenie wnętrz raczej unika podłóg z drewna klasy naturalnej, która obejmuje materiał wyselekcjonowany, bez sęków czy widocznych wyraźnie słojów. Deski tej klasy swoim wyglądem przypominają raczej panele, co nie spełnia wymagań osób urządzających luksusowe wnętrza rezydencji.

 

Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie prezentujemy galerię zdjęć luksusowych podłóg drewnianych, wykonanych z drewna europejskiego i egzotycznego, o różnorodnej stylistyce i sposobie wykończenia.

 

Nowoczesne aranżacje wnętrz – schody

 

Nowoczesne-schody-dywanowe-Baront
Na zdjęciu: Schody dywanowe wykonane z dębu lakierowanego z prostą balustradą

 

Projektując ekskluzywne wnętrza domów, architekci, zgodnie ze współczesnymi trendami, zalecają wykonywanie podłóg i schodów z tego samego materiału, a najlepiej z tej samej kłody drewna. Gwarantuje to nie tylko spójność kolorystyczną, ale również podobne usłojenie i rysunek drewna.

 

Dom w stylu nowoczesnym jest najczęściej wyposażony w drewniane schody samonośne, z balustradą ze szkła i stali nierdzewnej. Połączenie ciepłego drewna z zimnym szkłem i stalą jest kwintesencją aktualnych trendów wnętrzarskich. Gdy do tego dodamy lekkość i prostotę schodów dywanowych, to uzyskamy rozwiązanie idealnie dopasowane do wnętrza luksusowych domów.

 

Elementy drewniane na ścianach

 

Podloga-drewniana-z-jesionu-Baront
Na zdjęciu: Podłoga i drewniane elementy na ścianie wykonane z jesionu wykończonego olejem

 

Wiele osób słysząc o elementach drewnianych na ścianach ma wspomnienia z czasów PRLu, kiedy to drewno na ścianie kojarzyło się wyłącznie z boazerią. Tymczasem styl nowoczesny we wnętrzach nadal proponuje wykończenia drewniane ścian, lecz daleko im od stylistyki z poprzedniej epoki.

 

Na ścianach pojawiają się szerokie i długie deski, często bielone czy rozjaśniane. Układane są one nie tylko pionowo, ale równie chętnie poziomo. Luksusowe wnętrza apartamentów są również zdobione okładzinami z krążków czy kwadratów drewnianych, które tworzą niezwykle dekoracyjną mozaikę.

 

Warto jednak dodać, że nowoczesne wnętrza nie znoszą nadmiaru. Z tego powodu elementy drewniane na ścianach nie są nigdy układane w całym pomieszczeniu. Zwykle zdobią tylko jedną ze ścian lub jej fragment. A jeśli są wykonane z tego samego drewna, co ekskluzywne drewniane podłogi, to fantastycznie dopełniają luksusową aranżację wnętrza.