Największe trendy w aranżacji wnętrz z wykorzystaniem drewna

Redakcja 2016-10-12 Tagi:

Doszliśmy do momentu, w którym następuje przesyt nowoczesnymi technologiami i materiałami syntetycznymi i coraz chętniej wracamy do natury. Zwalniamy codzienne tempo życia poszukując jak najmniej przetworzonej żywności czy wybierając wakacje w ciszy i spokoju, zamiast w tętniącym życiem kurorcie. Ten trend jest widoczny również we wnętrzach, w których beton, stal i szkło są wypierane przez drewno, kamień i inne materiały naturalne. Jakie zatem są trendy wnętrzarskie 2016 i 2017 roku?

Trendy oczami ekspertów

Najlepszym źródłem informacji na temat aktualnych trendów są architekci i projektanci. Tak o aktualnych trendach mówi p. Barbara Rusiniak z pracowni projektowej Bright Studio:

Naturalne kolory, kolory ziemi, zimne kolory podłóg, to główne obowiązujące współcześnie nurty. Przywiązanie do natury, ekologiczność, zrównoważony rozwój znajdują swoje przełożenie również w trendach aranżacyjnych. W urządzaniu i wykańczaniu powrócimy do tradycyjnych, bliskich naturze materiałów, takich jak drewno czy glina. Drewniane meble, podłogi czy drewniane pokrycia ścian doskonale sprawdzą się w jasnych, otwartych na otoczenie, wnętrzach – wyjaśnia projektantka.

Drewno we wnętrzach – podłogi i ściany

Jasna-podloga-drewniana-grab-Baront

 Zdjęcie: Deska podłogowa grab o szerokości 20 cm i długości 4 m

 

Gdy myślimy o naturalnych materiałach we wnętrzach, to na pierwszy plan wysuwa się drewno. Co prawda przez pewien czas, gdy zachłysnęliśmy się stylem industrialnym, nieco zeszło z piedestału, ale teraz triumfalnie powraca. Pojawia się nie tylko na podłogach czy meblach, ale również na ścianach czy w postaci innych elementów dekoracyjnych. Projektanci wnętrz dążą do stworzenia klimatu ZEN, inspirowanego naturą, nawiązującego do ekologii i powiązanego z ruchem wellness.

 

Zgodnie z tym trendem drewno we wnętrzach ma być jak najbardziej naturalne. Na podłogach pojawiają się szerokie olejowane deski, często szczotkowane, co nadaje im szlachetny wygląd. Dzięki szczotkowaniu drewno zyskuje fakturę złożoną z miękkich linii, która doskonale wpisuje się w trend ZEN.

 

Drewno pojawia się również na ścianach, ale na pewno nie w postaci boazerii. Zgodnie ze współczesnym nurtem powinno być jak najmniej przetworzone. Może więc wystąpić w postaci mozaiki z drewnianych kwadratów czy krążków, dekorując jedną ze ścian lub jej fragment. Pozwala to nadać wnętrzu ciepło i przytulność, a jednocześnie nie przytłacza. Po raz kolejny pojawia się również faktura, która oddziałuje na zmysł dotyku.

 

W aranżacji wnętrz najchętniej wykorzystywane jest drewno dębowe, wykańczane w zimnych kolorach ziemi. Na uwagę zasługuje również grab, dostępny w zimnych odcieniach żółci.

 

Schody drewniane

 

Nowoczesne-schody-drewniane-Baront
Zdjęcie: Nowoczesne schody drewniane – drewno grab

 

Schody w wielu wnętrzach stanowią nie tylko drogę komunikacji pomiędzy poziomami, ale są wyraźnym elementem dekoracyjnym salonu czy hallu. Drewno od lat jest materiałem, z którego tworzone są schody i to się nie zmienia. Modyfikacjom ulegają jednak formy schodów i zgodnie z aktualnymi trendami tradycyjne formy schodów są zastępowane przez schody półkowe, bardzo nowoczesne w formie i nadające wnętrzu lekkości.

 

Nadal jednak do wykonania schodów używane jest drewno dębowe, solidne i trwałe oraz drewno grabu, które najczęściej barwione jest na kolor podłogi. Pozwala to uzyskać efekt spójności, a w takim wnętrzu zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć spokój wewnętrzny.

 

Zgodnie z najnowszymi trendami, drewno, z którego są wykonane schody powinno mieć widoczny rysunek słojów. Podkreślają one pochodzenie tego materiału, a jednocześnie dekorują wnętrze. Dodatkowo uwidacznia je naturalny kolor drewna, choć aktualne nurty nie wzbraniają się przed nadaniem drewnu ciemniejszego odcienia.

 

Trendy wnętrzarskie 2017 – meble

 

Drewniane wykończenie wnętrz sprzyja również drewnianym dodatkom. W centrum życia rodzinnego powinien być stół, który jest ważnym miejscem rodzinnych spotkań. Zgodnie ze współczesnym nurtem ZEN ma on być duży, solidny, ze szlachetnego drewna. Trendy wnętrzarskie 2016 nawiązują więc po raz kolejny do źródeł, a więc fundamentalnych wartości, jakie niesie ze sobą rodzina oraz wspólne spożywanie posiłków i codzienne rozmowy w świecie pełnym pośpiechu i zabiegania.

 

Meble drewniane w naturalnych kolorach drewna, pokazujące piękny rysunek słojów będą wypierać dominujące w ostatnich latach białe meble lakierowane. Będzie liczyć się nie tylko design, ale również faktura. Coraz bardziej będziemy szukać piękna w rzeczach zwyczajnych, jak najmniej ingerując w to, co stworzyła natura.

 

 
Niepowtarzalność i kolory

Ekskluzywne-schody-nowoczesne-Amazaque

Zdjęcie: Nowoczesne schody drewniane – drewno amazaque

 

Natura tworzy rzeczy piękne i doskonałe, ale i niepowtarzalne. Trudno zatem oczekiwać, że dwie deski czy dwa stoły wykonane z drewna będą wyglądać identycznie. Współczesne trendy odchodzą od sztampy i rozwiązań masowych. Trend Analogue Workshop docenia pracę rzemieślników, osób z pasją, które tworzą przedmioty jedyne w swoim rodzaju i niemożliwe do odtworzenia. Powinny być surowe, naturalnie niedoskonałe, wykonane ręcznie, mogą być też nadgryzione zębem czasu.

 

W nadchodzącym roku nastąpią wyraźne zmiany w kolorystyce. Z dominujących do tej pory pasteli wrócimy do kolorów ziemi i natury. Kolory te doskonale uzupełnią drewno we wnętrzach tworząc aranżację pozwalającą w domowym zaciszu osiągnąć stan ZEN.

 

Trendy wnętrzarskie 2016 i 2017 wyraźnie sięgają do źródeł i czerpią z natury. Gdy zostaną zastosowane, dom stanie się przystanią, w której będzie można odzyskać równowagę. Dzięki temu łatwiej będzie stawiać czoła zadaniom, które współczesny świat stawia przed każdym z nas.